Izglītība

Ian Yeoman, Kama Roberts (UK)

Rīga 26.-27.02.

Smiltene 28.02.-01.03.

Ian Yeoman ir britu aktieris, režisors un drāmas pedagogs ar milzīgu pieredzi. Kopā ar velsiešu aktrisi un režisori Kama Roberts, kas piedalījusies un administrējusi kopienas teātra iestudējumus, kopš 15 gadu vecuma cieši saistīta ar slaveno Willow Globe teātrī netālu no Rhayader pilsētas Velsā un organizāciju Shakespeare Link, vadīja divas meistarklases, atklājot projekta ‘’Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani’’ apmācību daļu. Willow Globe ir kopienas veidots brīvdabas teātris – apmēram trīsreiz mazāka Londonas Globusa teātra (London Globe Theatre) kopija. Teātra veidotāji ir augsta līmeņa britu aktieri Phil Bowen un Susanna Best, pie kuriem arī abi ‘’Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani’’ lektori ir mācījušies. Tieši ar šo Velsas teātri saistāms mūsu simtgades projekta nosaukums un ideja, jo kopienas teātra fundaments nāk no Apvienotās Karalistes.

Par kopienas teātri Ian Yeoman saka šādi: ‘’Galu galā, no nomales jeb alternatīvās mākslas būtu jāizkāpj populārajam teātrim un jāpasludina sevi par jauno tendenci. Ir jūtama nepieciešamība pēc tā, ka vietējās zināšanas un gudrība tiek respektēta.’’

Meistarklašu dalībnieki strādāja ar Šekspīra tekstiem, tos pārveidojot un lokalizējot.

 

Emma Richez-Battesti (FRA)

Kuldīga 28.-29.03.

Iecava 03.-04.04.

Dobele 05.-06.04.

 

Aktrise un režisore, strādājusi Vidusjūras reģionā, īpaši Francijā un Itālijā un viņas galvenā misija ir ienest mākslu tur, kur tā nav ikdiena, parādīt teātri cilvēkiem, kas pie tā nav pieraduši. Emma Richez-Battesti strādā ar devised teātra metodi, radot performances netipiskās vietās. Šo laikmetīgā teātra metodi trijās meistarklasēs apguva arī projekta dalībnieki. Pēc meistarklasēm Dobelē, par Šekspīra lugas ‘’Sapnis vasaras naktī’’ iestudēšanai piemērotu vietu atzinusi Pokaiņu mežu, režisore sadarbojas ar projekta dalībnieci dobelnieci Ditu Leinerti un jau 2019. gada vasarā taps mītisks iestudējums ar meža laumu piedalīšanos.

Atskats uz meistarklasēm: https://youtu.be/N_ALUZm_Rdc

 

Baņuta Rubess (LV/CAN)

Varakļāni 23.-24.04.

Skaistkalne 25.-26.04.

Dundaga 27.-28.04.

 

Kanādā dzimusī latviešu izcelsmes teātra un operas režisore, kā arī Toronto Universitātes pasniedzēja Baņuta Rubess projekta dalībniekus apmācīja verbatim (burtiski; vārdu pa vārdam) metodē, kas ir plaši izplatīta rietumu pasaulē un Latvijā ienākusi vien pēdējā divdesmitgadē. Dalībnieki trijās meistarklasēs, kas notika katra citā Latvijas novadā, guva pirmo pieredzi intervēšanas prasmē, iegūto materiālu apstrādājot un atdarinot.

Rubess strādājusi pie neskaitāmiem iestudējumiem Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā, Liepājas teātrī u.c. Latvijā. Iespaidīgs skaits iestudējumu veikts arī Kanādā. Strādājot ar pašas literārajiem darbiem, reizēm režisore rada vīzijas, kuras neiederas tradicionālajos teātra uztveres rāmjos, ko arī pierāda kopienas teātra formas izmantošana.

 

Jan Willem van den Bosch (UK/NL)

Viļaka 06.-07.06.

Cēsis 08.-09.06.

Cīrava 11.-12.06.

 

  1. gadā Jans Villems van den Boss no dzimtās Nīderlandes ieradās Londonā, lai studētu teātra mākslu. Šodien, vēl joprojām strādājot Anglijā, Boss ir apceļojis ļoti daudz valstu, iestudējot izrādes neskaitāmās kopienās un valodās, tostarp arī Latvijā (Spilvencilvēks, Amadejs, Vējiem līdzi, Vakariņas ar Elvisu u.c.). Arī šī eksperta vadībā meistarklases notika trijos Latvijas novados, iepazīstot savstarpēji atšķirīgu kopienu īpatnības. Projekta ietvaros tapušajā intervijā režisors uzsver, ka Latvijai tieši šobrīd – savu simts gadu svinību kulminācijā – nepieciešams apzināt un ieklausīties visu Latvijas kopienu stāstos, jo ikviens mūsu valstī dzīvojošais veido to, ko saucam par savām mājām.

Pilna intervija: https://www.youtube.com/watch?v=-pdY_iI3BdM&feature=youtu.be

 

Inês de Carvalho (POR)

Rīga 23.-24.07.

 

Sadarbojoties ar starptautisku laikmetīgā teātra projektu ‘’Reclaim the Future’’, projekta veidotājiem izdevās īstenot papildus meistarklases dalībniekiem, kas strādā tālāk pie savām iniciatīvām.

Inês de Carvalho ir portugāļu scenogrāfe un vizuālā māksliniece, pasniedz scenogrāfiju, kostīmu mākslu un grimu, no 2009. gada sadarbojas ar portugāļu mākslas projektu ‘’Visões Úteis’’ (‘’Derīgās vīzijas’’) kā teātra, site-specific un ainavas performances dizainere. Attīstījusi vairākus projektus saistībā ar radošu kopienu darbu.

Meistarklašu laikā tika strādāts pie individuālo projektu šķēršļu pārvarēšanas, pirmo reizi prezentējot jau izstrādes posmā esošas iestudējumu idejas.

 

Karen Glossip, Paul Murray (UK)

Rīga 12.-13.09.

 

Latvijā no Lielbritānijas ieradās neatkarīgā teātra ‘’Wishbone’’ vadītāji un iestudējumu veidotāji. Teātris dibināts 2001. gadā, darbojas kā profesionāls teātris, strādājot kopienu un sabiedrības jautājumu risināšanai. Pamatā strādā ar procesā jaunradītiem darbiem (devised), vietai pielāgotiem (sight specific). Teātris ar saviem iestudējumiem regulāri dodas Eiropas un pasaules turnejās, piedalās festivālos. Edinburgas teātra festivāla laureāti. Abi aktieri un veidotāji teātra spēku saskata mizanscēnas, telpas un skaņas mijiedarbībā.

Meistarklasē eksperti individuāli strādāja ar ‘’Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani’’ topošo iestudējumu veidotājiem – iepriekšējo meistarklašu dalībniekiem, pievēršoties jau konkrētām detaļām, jautājumiem un meklējot risinājumus veiksmīgam darba procesam un rezultātam – kopienas teātra izrādēm visā Latvijā.